CZYM RÓŻNIĄ SIĘ ZAKUPY W YIWU OD ZAKUPÓW W KANTONIE (GUANGZHOU)?

Na pierwszy rzut oka – rozmiarem hali wystawienniczej. Yiwu International Trade Market ma 3 kilometry długości na przestrzeni 5 pięter. Showroomy handlowe / boksy wystawiennicze są mniejsze niż w Kantonie, przez co na terenie kompleksu mieści się jeszcze większa liczba dostawców.

Przestrzeń wystawiennicza przeznaczona dla dostawcy nie jest wynajmowana na weekend, ale na minimum rok. Dzięki temu koszty ponoszone przez fabryki i agencje przedstawiające ofertę swoich produktów, rozbijają się na nieporównywalnie większy okres. Nie stanowią więc aż tak dużego obciążenia finansowego, jak ma to miejsce w przypadku Kantonu. Co za tym idzie, klient nie ponosi ukrytych w cenie produktu kosztów wystawienniczych (nawet to 10% ceny zamówienia pełnokontenerowego realizowanego za pośrednictwem targów w Kantonie).

Po dokładniejszym rozpoznaniu oferty dostawców, okazuje się, że znakomita większość fabryk nie ma uprawnień do sporządzania dokumentacji eksportowej i/lub nie przyjmuje płatności w USD. Często są to fabryki adresujące swoje towary do odbiorców na rynku chińskim, którzy we własnym zakresie eksportują je potem poza Chiny. To sprawia, że nie możemy, jak w Kantonie, złożyć zamówienia importowego bezpośrednio u dostawcy. Możemy podjąć towar na terenie Chin, a potem eksportować go dalej we własnym zakresie, przy pomocy agenta eksportu.

Yiwu, w odróżnieniu od rejonu Kantonu, Shenzhen i HongKongu, nie jest miejscem nastawionym na interakcję z firmami zagranicznymi. Przeciętny dostawca z Yiwy nigdy nie widział na oczy standardowej europejskiej faktury VAT. Często nie rozróżnia rodzajów certyfikatów, którymi dysponuje fabryka. Nie zapewniają ceny FOB.

Adresowanie produktów w Yiwu do odbiorcy na rynku wewnętrznym pozornie bardzo utrudnia pozyskanie produktów, ale przy umiejętnym wykorzystaniu odpowiedniej infrastruktury eksportowej daje:

– większą kontrolę nad realizacją zamówienia
– krótszy termin pozyskania towaru
– mniejsze ilości minimalne zakupu w cenach hurtowych
– oszczędność o średnio 20% w stosunku do cen z Canton Fair (Targów w Kantonie)