CO TO JEST YIWU?

Yiwu w prowincji Zhejiang, 250 km od Szanghaju, to chińskie miasto o populacji 1,5 miliona osób, z czego 300 000 to szacunkowa ilość przebywających tu krótkoterminowo obcokrajowców, zaangażowanych w pozyskiwanie towarów z Chin.

HALE HANDLOWE NA TERENIE YIWU

Yiwu kojarzy się przede wszystkim z budynkiem Futian International Trade Market. Ale ten najpopularniejszy obiekt wystawienniczy to jeden z wielu ośrodków handlowych ulokowanych w mieście. Znajduje się tu porównywalny w gabarytach International Materials Market (wystawiający materiały produkcyjne i półprodukty), Textile Market District (zaopatrujący w tekstylia bawełniane, sztuczne, jedwabne, kaszmirowe oraz w gotowe produkty tekstylne). Furniture Market (z powiększoną powierzchnią showroomów, pozwalających na ekspozycje aranżacji mebli, dekoracji i oświetlenia). HuangYuan Market (dla producentów gotowych produktów odzieżowych) oraz Electronics Market.

Prowincja Zhejiang skupia w sobie wiele lokalizacji, które moglibyśmy porównać do specjalistycznych giełd. W odległości kilku godzin jazdy pociągiem lub samochodem od Yiwu, znajdują się miasteczka handlowe wyspecjalizowane w konkretnych produktach lub materiałach: giełda skór i futer naturalnych, giełda kamienia budowlanego i ozdobnego, giełda produktów ceramicznych. Miasta-producenci (klastry produkcyjne) parasoli, sztucznych kwiatów, oświetlenia LEDowego, biżuterii sztucznej, artykułów papierniczych. W sąsiedztwie znajdują się też szwalnie wyspecjalizowane w konkretnym asortymencie.

Ze względu na charakter miasta, znajdują się w nim potężne ośrodki skupiające producentów opakowań papierowych, plastikowych oraz zabezpieczających w transporcie transkontynentalnym. W obrębie miasta można wyprodukować kartony z logo i danymi swojej firmy, a także wydrukować opakowania produktowe z dowolnego materiału na podstawie dowolnego projektu. Potężne drukarnie od ręki dostarczają materiały promocyjne. Sklepy z wyposażeniem magazynowym oferują asortyment od regałów wystawienniczych, wieszaków i koszy promocyjnych, przez wyposażenie zaplecza, aż po specjalistyczne wózki, wagi i elektroniczne listwy cenowe.

Hotele biznesowe oferują budżetowe pokoje w sąsiedztwie Futian International Trade Market. W 2017 roku miasto uruchomiło szybką linię autobusową kursującą ze specjalnych terminali pomiędzy najbardziej charakterystycznymi punktami handlowymi w mieście. W centrum miasta nigdy nie ma problemów ze złapaniem taksówki.

W mieście znajduje się ogromny, wielkopowierzchniowy magazyn – Yiwu Port. Jest wielopiętrowy i dysponuje dziesiątkami ramp ładunkowych. Odbywa się tam zarówno załadunek TIRów wywożących towary eksportowe do portu, jak i sekcja przeładunku transportów lokalnych.

Miasto jest skomunikowane bezpośrednimi połączeniami autobusowymi z lotniskiem Shanghai Pudong. Na terenie Yiwu znajduje się też lokalne lotnisko obsługujące loty wewnętrzne na terytorium Chin.